boxheader برگ نخست  | تماشا خانه  | نگارخانه  | بايگاني پژوهش ها و نوشتارها  | واپسين ديدگاه هاي رسيده  | مرام نامه  | درباره ما  | همکاري با ما  | تبليغات boxheader
 
boxheader فهرست boxheader
   
     
 
 
boxheader تنوع زیست محیطی و حیات وحش منطقه boxheader
   

 

موقعیت جغرافیایی :

خان آباد روستائی کوهستانی است که به طور مایل از شمال غرب به سمت جنوب شرق کشیده شده و در بخش جنوبی استان مرکزی قرار گرفته . خان آباد در ۳۵ کیلومتری غرب شهرستان خمین و ۴۳ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند واقع شده است .از نظر موقعیت جغرافیائی در حدفاصل۴۹ درجه و ۳۸دقیقه و ۳۰ ثانیه الی ۴۹ درجه و ۴۹ دقیقه و ۰۰ ثانیه شرقی و ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه و ۰۰ ثانیه الی ۳۳ درجه ۴۹دقیقه ۱۰ ثانیه عرض شمالی واقع شده است .وسعت منطقه ۳۲۰۰ هکتار می باشد .

عکس هوایی منطقه

                                                              سیمای عمومی و تنوع زیست محیطی منطقه :

 

خان آباد  منطقه ایی  کاملا  کوهستانی است که  بلندترین  نقطه این منطقه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶ مترمی باشد . قسمت عمده کوه الوند از ارتفاعات صخرایی تشکیل شده  که به همین علت تردد را در آن منطقه مشکل می نماید .میزان بارندگی متوسط سالیانه 380 میلیمتر در سال و متوسط درجه حرارت سالانه معادل ۲/۱۰ درجه سانتیگراد برآورد شده  که حداکثر مطلق دما ۳۷ درجه سانتیگراد و حداقل دما  ۳۱- درجه سانتیگراد برآورد شده است .

تنوع زیست محیطی منطقه در هیچ نقطه دیگر از محدوده های جنوبی استان تکرار نشده و وجود ۹ تیپ گیاهی با ۱۱۵ گونه که ۲۰ درصد آنان آندمیک می باشد و نیز حضور بیش از ۶۰ گونه پرنده که ۱۹ گونه آن حمایت شده و آسیب پذیرند و پستانداران عمده و بارزی نظیر کل و بز , قوچ و میش , گرگ و گراز , خرگوش و شغال و روباه و.... اهمیت این منطقه را از لحاظ ارزشگاه زیستگاهی و جانوری آن نشان می دهد .

این منطقه ۱۲ درصد پرندگان ایران و ۴۴ درصد پرندگان استان را در خود جای داده و بیش از ۳۰ درصد پرندگان این منطقه از جمله پرندگان شکاری و حمایت شده اند و از نظر پستانداران نیز غنی است و ۸/۸درصد پستانداران کشور را در خود جایی داده و از ۱۱ گونه پستانداران این منطقه ۳ گونه حمایت شده اند . 

حیات وحش جانوری و گیاهی منطقه :

این منطقه یکی از بهترین زیستگاه های کل و بز - قوچ و میش - گراز و... در ایران است که تحت محافظت سازمان محیط زیست بوده و برنامه هایی جهت تکثیر آنها در حال اجرا می باشد . جمعیت  زیستگاههای کل و بز با زیستگاه های قوچ و میش تقریبا یکسان است و معمولا در ارتفاعات و به طور پراکنده در گله های ۲ تا ۱۵ راسی مشاهده می شوند . گرگ و گراز نیز بیشتر در ارتفاعات و دامنه های کوه ها زندگی می کنند و در مواقعی که با کمبود غذا مواجه شوند به اطراف و حومه روستا و باغ های حومه مراجعت می کنند .  

پستانداران منطقه محافظت شده :

قوچ ومیش

کل و بز      

گرگ

گراز

روباه

شغال

خرگوش

تشی

خارپشت

سمور

رودک

انواع موش

 

از انواع خزندگان نیز می توان انواع مار - مارمولک - سمندر - لاک پشت  را نام برد که به وفور در منطقه یافت می شود . 

پرندگان بومی منطقه :

کوه های منطقه به علت نبود تردد دام  و رفت  و آمد مردم روستاها بسیار خلوت  و آرام بوده و پوشش گیاهی انبوهی از نوع گیاهان دانه دار دارند لذا بهترین محیط برای پرندگان دانه خوار و شکاری به شمار می رود .

از پرندگان مهاجر منطقه نیز می توان از پلیکانها - غازها - انواع اردک و مرغابی ها نام برد که این پرندگان هنگام مهاجرت زمستانه و بهاره خود در مسیر حرکتشان مدتی در منطقه به خصوص اطراف رودخانه ها توقف می کنند .    

 

خانواده قرقاول

خانواده کبوتر(قمری - یاکریم - کبوتر ) 

خانواده کلاغ

خانواده گنجشک

خانواده هوبره

خانواده چکاوک

خانواده پرستو

خانواده دم جنبانک

خانواده سبزه قبا

خانواده کوکر

خانواده سار

خانواده جغد

خانواده لاشخور

خانواده هدهد

خانواده زنبورخوار

خانواده سهره

خانواده شاهین

خانواده عقاب           

خانواده سینه سرخ

خانواده دارکوب

 

پوشش گیاهی منطقه :

این منطقه به علت وسعت زیاد و وجود خاک های گوناگون و ارتفاع زیاد آب و هوایی متغیر خود گیاهان فراوانی دارد به طوری که حدود ۷۰۰ گونه گیاه شناسایی شده که حدود ۲۷۰ گونه آن دارویی می باشند بعضی از گیاهان این منطقه در سایر مناطق ایران دیده نمی شوند و جزء گیاهان نادرند ولی به علت کم توجهی و عدم حفاظت کافی در حال انقراض می باشند . 

از جمله گیاهان شناسائی شده منطقه عبارتند از :

 

 ریواسآويشن

 

کاسنی

خشخاش پر گل

لاله زرد

شاتره

ریواس

موسیر

شیرین بیان

گل گاوزبان

خار شتر

لاله واژگون

آویشن

کنگر

بابونه

پیچک صحرایی

پونه

قاصدک

 

 از گونه های بوته ایی و درخچه ایی منطقه :

 

از  بوته ها درخچه هایی که به صورت پراکنده در منطقه قرار دارند عبارتند از :

نوعی بادام کوهی

نوعی آلو کوهی

نوعی پسته کوهی

گونه ایی قیرچ

گز پر شاخه

گونه ایی انجیر

تنگرس

اسپند

گون

جوسیخ

دافنه زاگرسی

درمنه صخره ایی

 

 

 نقش انسان در حفظ حیات وحش منطقه :

با توجه به اینکه منطقه حفاظت شده الوند جزء مناطق کوهستانی است و اطراف آن تعداد زیادی روستا وجود دارد لذا چرای بی رویه -تعداد بسار زیاد دام با توجه به ظرفیت منطقه - تخریب زیستگاه ها و تبدیل آنها به اراضی کشاورزی - استخراج و بهره برداری از معادن و جاده سازی زیاد باعث شده که مراتع زیادی تخریب و نابود شوند . اگر وضعیت تخریب  پوشش گیاهی به همین صورت پیش برود یقینا اکثر گیاهان و جانوران منطقه نابود و منقرض خواهند شد .

 گون بی گناهگل زیبای کنگر 

   
    spacer    
    لينک ثابت مشاهده ديدگاه ها و ارسال ديدگاه شما - 8 ديدگاه تعداد بازديد : 16840 بازديد    
     
 
 
     

تمام حقوق مادی و مينوی اين تارنگار وابسته به روستای خان آباد بوده, شايسته است که اگر بخشی را استفاده می کنيد, نام اين تارنگار را يادآور شويد.

طراحی و پشتيبانی: گروه طراحی وب مگابايت