boxheader برگ نخست  | تماشا خانه  | نگارخانه  | بايگاني پژوهش ها و نوشتارها  | واپسين ديدگاه هاي رسيده  | مرام نامه  | درباره ما  | همکاري با ما  | تبليغات boxheader
 
boxheader فهرست boxheader
   
     
 
 
boxheader رويدادهاي روستاي خان آباد boxheader
   
تاريخ و زمان بهنگام شدن نوشتارها:۱۴:۳۰:۰  دوشنبه ۲۵ شهریور ماه ۹۴
 
 
شروع فصل برداشت سيب و محصولات باغي در روستاي خان آباد

هر ساله اوايل مهرماه برداشت سيب و محصولات باغي از سطح باغات روستاي خان آباد آغاز مي شود.انواع سيب -گلابي - انگور- هلو-گردو -بادام و... محصولات باغي اين روستا را تشکيل ميدهند.بيشترين محصول باغي را انواع سيب تشکيل ميدهد .روستاي خان آباد رکورد توليد بهترين و با کيفيت ترين سيب را در سطح استان دارا مي باشد. بيشترين توليد سيب مربوط به سالهاي 60 تا 70 مي باشد که کشاورزان توانستند از سطح باغات زير کشت سيب بالغ بر 900 تن سيب در سال برداشت کنند.اين در حالي است که همکنون با توجه به کمبود آب و انجام پروژه هاي غير کارشناسي و همچنين عدم مديريت آب و... سطح توليد به کمتر از 500 تن رسيده است.اما جاي خوشبختي ست که در سالهاي اخير برخي از کشارزان با استفاده از روشهاي نوين آبياري اقدام به کاشت نهال هاي درخت سيب نموده اند که طي سال جاري و سالهاي آتي به بار خواهد نشست و توليد سيب روستا به سطح بالايي خواهد رسيد.

ارسال خبر:۲۵/۰۶/۹۴


شروع فصل برداشت انکور از سطح باغات زير کشت روستاي خان آباد 

بيش از يک ماه است که از برداشت انگور از سطح باغات انگور روستاي خان آباد اغاز شده است انگور برداشت شده علاوه بر تامين نياز روستا جهت تهيه کشکش -دوشاب -سرکه نيز استفاده و بخشي از ان نيز به خارج از روستا صادر مي شود.  شغل اصلي اهالي روستاي خان اباد دامداري و باغداري(توليد سيب ) است و در کنار اين فعاليت ها به توليد انواع صيفي جات -انگور-حبوبات و برخي فرآورده هاي ديگر روستايي مي پردازند. متاسفانه به علت بي برنامگي و عدم بازار يابي به موقع دستگاه‌هاي متولي استان و شهرستان حاصل دسترنج باغدارن وکشاورزان زحمتکش مفت و مجاني به دست دلالان و واسطه هاي بومي و غيربومي مي افتد و به خاطر همين بي برنامگي بخشي زيادي از باغات اين روستا بدون توجه رها شده اند و روبه نابودي ميروند. خريد تضميني محصولات توسط جهادكشاورزی و تعاون روستايي و ساير دستگاه هاي مربوطه صورت نمي گيرد و هيچ نظارتي هم از سوي ادارات صنعت،معدن و تجارت و جهادكشاورزي شهرستان خمين در خصوص قيمت هاي خريداري شده در ميادين تره بار  وجود ندارد و به گفته برخي از باغداران، از اين رو دلالان محصولات باغداران زحمت كش را به قيمت هاي دلخواه که حتی کفاف هزینه های جانبی را هم نمی کند خريداري مي كنند! اكثر باغداران هم به علت ديوني كه به بانك ها و بازار دارند بالاجبار مجبورند محصول و حاصل دسترنج يكساله خود را به قيمت هاي دلخواه دلالان بفروشند.بسياري از محصولات کشاورزان مانند سيب که زمان برداشت آن فرا رسيده است بلاتکليف است و با قيمت هاي بسيار پاييني خريداري ميشود و در دست دلالان مي افتد.به هر حال مردم زحمت کش و بخصوص باغداران امیدوارند تا وقت باقيست دستگاه هاي متولي بخصوص فرمانداري، اداره جهادكشاورزي،اداره صنعت،معدن و تجارت و تعاون روستايي استان و شهرستان به فكر برنامه ريزي در خصوص بازاريابي در سطح ملي و بين المللي، خريد تضميني و نظارت بر قيمت هاي خريداري شده توسط صاحبان كارخانجات و دلالان باشند.

ارسال خبر:۲۵/۰۶/۹۴ 


شروع عمليات جدول بندي نهر آب کريز عليا روستاي خان آباد

عمليات جدول بندي نهر آب قنات کهريز عليا روستاي خان آباد شروع شد .اجراي جدول بندي نهر هاي آب د ر داخل روستاها از فوائد بسيار زيادي برخوردار است که مهمترين آنها جلوگيري از هدر رفتن آب در مسير دهنه قنات تا سر مزرعه است.از ديگر فوائد آن ميتوان به بهبود بهداشت محيطي اشاره نمود.نهر آب قنات کهريز عليا چندين سال است که در نوبت جدول بندي قرار گرفته است و با توجه به کمبود بارندگي ها و کم شدن آب قنوات و چشمه ها جدول بندي نهر هاي آب بهترين روش در جلوگيري از اتلاف آب کشاورزي است.انتقال آب قنات کهريز عليا و چشمه کوره از طريق اين نهر انجام ميشود.

ارسال خبر: دهياري ۱۸/۰۳/۹۴


شروع عمليات خاکبرداري به منظور افزايش حجم آبگيري سد روستاي خان آباد

عملیات خاکبرداري به منظور افزایش حجم آبگیری سد روستای خان آباد شروع شد.اين طرح در حالي اجرايي مي شود که بيش از ۷۰درصد آب سرچشمه سد در فصل هاي پرآبي به هدر مي رود.

ارسال خبر: دهياري ۱۸/۰۳/۹۴


کاشت نهال به مناسبت هفته درختکاری

در آستانه روز درختکاری، منابع طبیعی و آبخیزداری تعدای اصله نهال در روز دوشنبه با حضور اهالی روستای خان آباد و  فرماندار شهرستان خمین، بخشدار بخش کمره و برخی از مسئولین شهرستانی و بخش ،در مجاورت سد و سرچشمه روستای خان آباد کاشته میشود.

ارسال خبر:شورای اسلامی روستای خان آباد ۱۶/۱۲/۹۳


پخت فتير محلي به مناسبت عيد نوروز

پخت نان شيرمال و فتير محلي به مناسبت عيد نوروز در نانوايي روستاي خان آباد،نانوايي روستاي خان آباد به مناسبت عيد نوروز و شروع سال نو، اقدام به پخت و عرضه نان شيرمال و فتير محلي نموده است و  به صورت روزانه در نانوايي پخته و عرضه مي شود.لذا همولايتي هايي که نياز به فتير دارند مي توانند به نانوايي روستا مراجعه نمايند و  يا با شماره تلفن ۰۹۱۸۹۶۵۸۷۲۶(مسئول نانوايي) تماس حاصل فرمايند.

ارسال خبر:۱۰/۱۲/۹۳


کلاس آموزش زنبور و زنبورداري

امروز دوشنبه ۴ اسفندماه ساعت ۲ بعدظهر،کلاس آموزشی زنبور و زنبورداری توسط مهندس روح الله قاسمي در ساختمان مجاور پست بانک در روستاي خان آباد برگزار مي شود.متقاضيان و علاقمندان مي توانند راس ساعت ۲ در محل فوق حضور يابند.با سپاس فراوان از ايشان

ارسال خبر:انجمن جوانان ۰۴/۱۲/۹۳


دهم بهمن و جشن کوسه ناقالي در روستاي خان آباد

کلیک کنید

جهت مشاهده عکسها روی عکس فوق و یا اینجا و اینجا کلیک کنید.

جشن کوسه ناقالی در دهم بهمن ماه با حضور اهالی روستا و میهمانانی از روستاهای همجوار و شهرستان خمین در روستای خان آباد برگزار شد.

 مراسم کوسه ناقالی (جشن چوپانان برای شکر گزاری) یکی از رسومات مردم استان مرکزی است.این مراسم هر ساله در روستای خان آباد شهرستان خمین در دهم بهمن ماه برگزار مي شود.مراسم کوسه ناقالی (جشن چوپانان برای شکر گزاری) یکی از رسومات مردم اين ديار است.چهل روز از زمستان گذشته و پنجاه روز به نوروز مانده یعنی دهم بهمن ماه هر ساله در روستاي خان آباد جشن کوسه ناقالی برگزار می گردد.

با سپاس فراوان از اهالی محترم روستای خان آباد خصوصا آقایان نقی قاسمی-مهران اسدی -جلال قاسمی-حاجی خزعلی-محمدتقی قاسمی -و گروه اجرای نمایش آقایان علیرضا قاسمی(فرزند حشمت)-مهدی خوانساری -علی عظیمی-عباس مرادی (فرزند غلامحسین)-میثم ربیعی-اسماعیل مرادی و  گروه نوازندگان موسیقی محلی (ساز و دوهل)استاد شوقعلی سهرابی -استاد عباس سهرابی و تیم اعزامی از صدا و سیمای استان مرکزی و شبکه دو سیما و دهیاری، شورای اسلامی -میراث فرهنگی شهرستان خمین، یخشداری کمره  و تمامی دوستانی که در اجرای زیبای این آیین باستانی همراهی و همدلی نمودند.

ارسال خبر:نگارنده ۱۲/۱۱/۹۳


ازدیاد چشمگیر شغالها و روباها طی چند سال اخیر

خوشبختانه یا متاسفانه ازدیاد چشمگیر شغال و روباه طی چند سال اخیر قابل توجه است.به محض تاریکی هوا حضور این دو گونه جانور در حومه روستا توجه ساکنین روستای خان آباد و روستاهای اطراف را به خود جلب کرده است.از جمله مواردی که در ازدیاد این دو نوع حیوان وحشی تاثیر به سزایی داشته وجود تعدادی مرغ داری در حومه روستای خان آباد و روستاهای اطراف است. وجود طبیعت مناسب و شرایط محیطی و تامین خوراک مناسب از محل تلفات مرغداری ها موجب شده تا وضعیت تغذیه آنها مناسب باشد و شرایط را برای باروری مهیا سازد.

ارسال خبر:۰۵/۱۰/۹۳


نصب تیر چراغ برق در سه راهی دربند

همانطور که استحضار دارید سه راهی دربند به علت موقعیت خاصی که دارد احتمال بروز تصادف در آنجا زیاد است، چه بسا که طی این چند سال چندین تصادف در این نقطه رخ داده است ،خوشبختانه با پیگیری های انجام شده این سه راهی به میدان تبدیل شده و یک عدد تیر چراغ برق در آنجا نصب شداست.لذا بدینوسیله از بخشدار محترم بخش کمره جناب آقای اسدی سپاسگزاریم.

ارسال خبر:۲۵/۰۹/۹۳


شروع به ساخت مخزن زمینی آب آشامیدنی روستای خان آباد

مخزن زمینی ذخیره آب آشامیدنی روستای خان آباد به ظرفیت ۲۰۰ مترمکعب در دامنه کوه نثار در حال ساخت است.استفاده از مخازن زمینی آب علاوه بر فوائد زیادی که دارد موجب پایین آمدن مصرف انرژی برق و گاز خواهد شد. مخازن هوایی به علت فلزی بودن و قرار گرفتن در مجاورت هوای محیط در زمستان شدیدا سرد بوده و در تابستان گرم. لذا اهالی جهت تامین دمای مورد نیاز آب مجبور به استفاده بیش از حد از انرژی های برق و یا سوخت های فسیلی می شوند.

ارسال خبر:۲۵/۰۹/۹۳


آگهی مناقصه

آگهي مناقصه احداث و بهسازی کانال کهریز علیا روستای خان آباد شهرستان خمین

مدیریت جهادکشاورزی شهرستان خمین در نظر دارد عملیات اجرای پروژه احداث و بهسازی کانال کهریز علیا روستای خان آباد را به شرکتها و پیمانکاران دارای صلاحیت و ظرفیت آزاد واگذار کند. از متقاضیان شرکت در مناقصه دعوت به عمل می آیاد جهت دریافت اسناد و مدارک به دبیرخانه کمیسیون معاملات شهرستان مراجعه نمایند.

جهت دریافت فرم دعوت به مناقصه و پیشنهاد قیمت روی عکس فوق و یا  اینجا کلیک کنید.

ارسال خبر:۲۷/۰۹/۹۳


جاری شدن آب چشمه دیریزنو در پی بارندگی های اخیر

در پر بارندگی های اخیر آب چشمه دیریزنو جاری شد و توسط جوانان فعال روستا به داخل سد هدایت شد.این رخداد زیبا موجب شادی کشاورزان و اهالی روستا شد.با امید به سالی پربار و با برکت برای همه کشاورزان کشور عزیزمان.

ارسال خبر:انجمن جوانان۲۹/۰۷/۹۳


مدرسه فوتبال روستای خان آباد

مدارس فوتبال یکی از آرزوها و رویاهای بچه های نسل امروز است. آنها که شیفته فوتبال هستند و با گسترش مهارناپذیر اطلاعات و تماشای فوتبال های روز دنیا ولع تبدیل شدن به یک ستاره بزرگ را در سر می پرورانند و برای رسیدن به این آرزو و هدف، مدارس فوتبال به آنها چشمک می زند. با تعطیلی مدارس بچه ها فرصت بیشتری برای بازی پیدا میکنند هرچند بچه های روستایی درگیر کارهای کشاورزی می شوند و در این امر به خانواده یاری میرسانند اما فرصتی را نیز برای دلبستگی ها و علایق خودشان در نظر میگیرند.مدرسه فوتبال روستای خان آباد با هدایت و مربی گری آقای عباس مقدم و کمک و همکاری انجمن جوانان ،کانون فرهنگی هنر شفق و پایگاه شهید کلاهدوز بیش از یک ماه است که در زمین خاکی روستای خان آباد شروع به فعالیت کرده و با جذب بیش از ۳۰ نفر از فرزندان و بچه های روستا توانسته است با حداقل امکانات فصل جدیدی در آموزش فوتبال از پایه را رقم بزند.

ارسال خبر : انجمن جوانان ۱۴/۰۵/۹۳


 
شروع فصل برداشت زردآلو از باغات روستای خان آباد 

فصل برداشت زردآلو در روستای خان آباد از اوایل تیرماه آغاز شده و تا اواخر تیرماه ادامه می یابد.البته به خاطر کم آبی های پی در پی طی سالهای اخیر بسیاری از درختان زردآلو این روستا خشک شده اند.

نگارنده :۱۵/۰۴/۹۳


آغاز فصل برداشت گندم از سطح مزارع زیر کشت روستای خان آباد

گـیــــــاه گندم: گندم گیاهی است نسبتا" مقاوم که میتوان آنرا بصورت بهاره یا پاییزه و یا زمستانه کشت کرد؛کشت پاییزه گیاه گندم نسبت به بقیه کشتها بهتر است زیرا در این روش گیاه فرصت کافی برای رشد را خواهد داشت و در ضمن کیفیت و کمیت آن هنگام برداشت افزایش میابد؛در مورد کیفیت گندم پاییزه باید گفت که دارای دانه های بزرگتر،پروتیِن بیشتر است. فصل برداشت گندم در روستای خان آباد معمولا از اواسط تیرماه شروع شده و اوایل مردادماه به اتمام می رسد.گندم یکی از محصولاتی می باشد که تمامی کشاورزان این روستا آن را کشت می کنند.سطح زیر کشت گندم در این روستا به ۳۰۰ هکتار( آبی و دیم )می رسد که متوسط برداشت این محصول به ۵۰۰ تن می رسد .البته این سطح زیر کشت و برداشت مربوط به شرایط فعلی است ،میزان بارندگی های سالیانه و وضعیت آب و قیمت مناسب بر نرخ تولید تاثیر گذار است . حاصل دسترنج ماه ها تلاش و کوشش کشاورزان آماده چوب حراج است. می دانیم دولت بر روی آرد سوبسید می دهد و هرنانی که ما مصرف می کنیم هزینه ای بر دوش دولت است اما "برایمان قابل هضم نیست چرا کشاورزان باید بخش عمده این سوبسید را بدهند؟" چرا باید دلالان سود کلان را ببرند و کشاورز به اندک سودی که شاید هزینه های او را هم جبران نکند راضی باشند!؟

نگارنده:۱۱/۰۴/۹۳


برگزاری جشنواره بادبادکها

جشنواره بادبادکها در هشتم فروردین ماه با حضور حداکثری اهالی روستای خان آباد و روستایهای همجوار و برخی اهالی شهرخمین در فضایی عالی و صمیمی برگزار شد.حضور برخی از مسئولین استانی و شهرستانی و بخش کمره ( آقای قاسم کاظمی مشاور عالی میراث فرهنگی استان -آقای احمد اسدی بخشدار بخش کمره -اقای شهردار -آقای غلامی فر مسئول جشنواره بادبادکهای استان و...)در این مراسم باعث دلگرمی بود.این جشنواره با برگزاری مسابقه ایی از طرف آقای غلامی فر ادامه یافت و به تعداد ده نفر از شرکت کنندگان جوائزی به رسم یادبود اهدا شد .در انتهای این برنامه نیز مسابقه دارت برگزار گردید.

ارسال خبر:۲۴/۰۱/۹۳


آقای حسین مرادی و ثبت رکورد در پیاده روی با چولنگ

آقای حین مرادی در روز ۸ فروردین ماه توانست مسیر ۱۵ کیلومتری را با چولنگ پیاده روی کند و رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کند .این در حالی ست که کلیه هزینه های انجام این کار را (تهیه و ساخت چولنگ-تهیه کاور و ابزار مورد نیازو...)ایشان از جیب خودشان پرداخت نمودند و هیچ گونه حمایتی از طرف نهای های مربوطه که فقط نامشان را یدک میکشند و ما به تازگی با نام آنها آشنا شده ایم (تربیت بدنی-هیئت ورزشهای همگانی- انجمن هیئت ورزشهای همگانی و...) صورت نگرفته است.آقای حسین مرادی با بیان این مطلب افزود قبل از انجام این کار با تمام نهادهای مربوطه تماس گرفتیم و نامه نگاری های مربوطه را انجام دادیم ولی هیچ گونه ترتیب اثری داده نشد و اهمیتی نداشت ولی به محض اطلاع از جدی بودن کار همه این نهاد ها دنبال کار تبلیغاتی بودن و با گرفتن پلاکادری و حلقه زدن اقدام به عکسهای تبلبغاتی نمودند و محل را ترک میکردند.این جوان فعال و نمونه روستای خان آباد با بیان این مطلب اعتراض خود را نسبت به عملکرد آنها بیان نمود و گفت بنده فقط به خاطر عشق و علاقه خودم به وطنم این رکورد را زدم.

شما نسبت به عملکرد این نهادها از نمره ۲۰ چه نمره ایی میدهید؟!

ارسال خبر:۲۴/۰۱/۹۳


شن ریزی کوچه و معابر روستای خان آباد در طرح استقبال از نوروز

عملیات شن ریزی کوچه و معابر روستای خان آباد به پایان رسید.آقای مهران اسدی دهیار روستای خان آباد با ارسال این خبر افزود این عملیات با همت و تلاش بخشداری ،شورای اسلامی روستای خان آباد، دهیاری و همکاری اهالی محترم روستا با هدف سهولت در رفت آمد میهمانان نوروزی و ساکنین محترم روستا صورت گرفت.

دهیاری و شورای اسلامی روستای خان آباد ضمن سپاسگزاری از کلیه اهالی که در این عملیات مشارکت نمودند مراتب تقدیر و تشکر ویژه خود را از اهالی ایی که در شن ریزی کوچه و معابر مشارکت و همکاری نمودند اعلام میدارد.

ارسال خبر :دهیاری ۲۷/۱۲/۹۲


 
ثبت رکورد حرکت با چولنگ

(جهت مشاهده ادامه عکسهای تمرینات آقای حسین مرادی روی عکس فوق کلیک کنید)

ثبت رکورد حرکت با چولنگ  توسط آقای حسین مرادی، هشتم فروردین1393روستای زیبای خان آباد، همزمان با جشنواره پرواز بادبادکها

ارسال خبر:انجمن جوانان روستاي خان آباد۰۸/۱۲/۹۲


افتتاح کارکاه خياطي بانوان روستاي خان آباد

 با همت و تلاش مسئولين تعاوني خاتم الانبياء روستاي خان آباد ،کارگاه خياطي بانوان روستاي خان آباد افتتاح شد،اين کارگاه با اشتغال مستقيم ۷ نفر از بانوان روستا و غيرمستقيم ۳ نفر فعاليت خود را آغاز نمود و زیر نظر شرکت تعاونی فراگیر روستای خان آباد فعالیت میکند،توليدات اين کارگاه در حال حاضر انواع شلوار مردانه و زنانه است که با پايين ترين نرخ عرضه مي شود.مسئول کارگاه خياطي بانوان روستاي خان آباد با بيان اين مطلب افزود :اين کارگاه آمادگي خود را جهت توليد انبوه شلوار و همکاري با توليد کنندگان و فروشندگان اعلام مي دارد.شماره تلفن تعاوني ختم الانبياء : ۰۹۱۸۲۵۰۰۱۹۶

ارسال خبر:تعاوني خاتم الانبياء روستاي خان آباد:۱۹/۱۱/۹۲


افتتاح کتابخانه عمومي روستاي خان آباد

کتابخانه عمومي روستاي خان آباد با همت و تلاش پايگاه بسج شهيد کلاهدوز-کانون فرهنگي هنري شفق و انجمن جوانان روستاي خان آباد با بيش از ۱۰۰۰ نسخه کتاب افتتاح و فعاليت خود را آغاز نمود.اين کتابخانه از سالهاي پيش کم و بيش فعاليت داشته که با اضافه نمودن ۱۰۰۰ نسخه کتاب جديد به ظرفيت آن جاني تازه گرفته و آماده ارائه خدمات به دوستداران کتاب مي باشد. 

ارسال خبر:پايگاه بسيج شهيد کلاهدوز ۱۹/۱۱/۹۲


توقف طرح هادي

با توجه به پيگيريهاي به عمل آمده در خصوص معرفي شدن روستاي خان آباد به عنوان روستاي هدف گردشگري در صورت تصويب آن، طرح هادي روستاي خان آباد متوقف و بافت قديم روستا بازسازي مي شود.

آقاي محمد ميرزايي رئيس ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان خمين، با مراجعه به روستاي خان آباد و حضور در مراسم ناقالي و اعلام اين موضوع از شوراي اسلامي روستاي خان آباد و دهيار محترم آن درخواست نمود تا با پيگيري اين موضوع و آماده سازي بسترهاي موجود زمينه را براي عملي شدن اين طرح آماده نمايند.در صورت تصويب اين طرح بافت قديم روستا حفظ شده و از ادامه اجراي طرح هادي جلوگيري خواهد شد و بناهاي خشتي بازسازي شده و کف سازي کوچه ها و معابر سنگ فرش خواهد شد.

ارسال خبر:۱۲/۱۱/۹۲


اطلاعيه دفتر پست بانک روستاي خان آباد

با توجه به اينکه ادامه کار پست بانک در هر روستا به موجودي آن در آخر هر ماه بستگي دارد و موجودي دفتر پست بانک روستاي خان آباد در شرايط فعلي در شرايط مناسبي نيست ،لذا از تمامي دوستان و اهالي محترم روستاي خان آباد تقاضا ميشود با گشايش يک حساب در دفتر پست بانک و انتقال بخشي از موجودي خود به آن در ادامه فعاليت اين دفتر ما را ياري نمايند.شايان ذکر است با داشتن کارت عابر بانک پست بانک شما ميتوانيد موجودي حساب خود را در هر نقطه از کشور برداشت يا جابجا کنيد.

مدارک لازم جهت ايجاد حساب شتاب:

کپي کارت ملي-کپي شناسنامه -فرم تقاضا نامه -نمونه امضا (جهت دريافت اطلاع بيشتر ميتوانيد با اين شماره تلفن تماس بگيريد ۰۹۱۸۳۶۵۴۹۵۹)

دفتر پست بانک روستاي خان آباد:۰۹/۱۱/۹۲


روستای خان آباد در آستانه تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری

آقای احمد اسدی بخشدار کمره:روستاي نمونه گردشگري به محدوده جغرافيايي اطلاق مي شود که در آن،يک يا چند جاذبه يا مجموعه اي از جاذبه هاي طبيعي،تاريخي و فرهنگي وجود دارد که اين امر انگيزه اي براي سفر و اقامت گردشگران خواهد بود.با توجه به وجود آثار تاريخي و جاذبه هاي طبيعي در نقاط مختلف استان مرکزي-شهرستان خمين-بخش کمره و زمينه هاي موجود در روستاي خان آباد،مي توان در اين حوزه با انجام اقدام هايي شايسته،به موفقيت هاي بزرگي دست يافت.

ایشان افزود: لازمه تحقق اين امر ايجاد زيرساخت هاي مناسب در اين خصوص مي باشد.در روزگار کنونی باید برای آثار و بناهاي تاريخي و جاذبه هاي طبيعي ارزش قائل شویم و توجه و حفاظت از آنها حداقل وظيفه اي می باشد که در قبال نسل هاي آينده،بر دوش داريم.

همچنین آقای اسدی افزود:از سوي ديگر،گردشگري اگر با برنامه ريزي همراه نباشد،بدون ترديد،تخريب محيط زيست و نابودي آثار تاريخي را موجب مي شود. وی با اشاره به این موضوع افزود در همین راستا بخشداری کمره در مورخ سه شنبه ۰۸/۱۱/۹۲ همراه با هیئتی از مسئولین استانی به همراه رئیس میراث فرهنگی گردشگری شهرستان خمین از منطقه گردشگری خان آباد و بافت قدیم روستا بازدید کردند و طی جلسه ایی که با شورای اسلامی روستا و  دهیار روستای خان آباد داشتیم،طرح تبدیل منطقه گردشگری روستای خان آباد به منطقه نمونه گردشگری را مورد بررسی قرار دادیم که نتایج آن به شرح زیر است و لازمه تحقق این اهداف همکاری و مساعدت تک تک اهالی است که بی شک نتیجه و ثمره  آن نیز به  اهالی روستای خان آباد بر خواهد گشت.

۱:ایجاد امکانات اولیه رفاهی در منطقه سد و سرچشمه دیریزنو خان آباد(سرویس بهداشتی-سکوهای اقامت موقت و...)

۲:احیای بافت قدیم روستا و بازسازی خانه های قدیمی(قلعه ها و بناهای خشتی-زاغه ها ...)

۳:ایجاد کمپ های اقامتی و شناسایی و معرفی خانه های محلی مناسب در روستا جهت اقامت شبانه گردشگران

ارسال خبرشورای اسلامی روستا:۰۸/۱۱/۹۲


 
دهم بهمن و برپايي مراسم کوسه ناقالي در روستاي خان آباد
 
 

مراسم کوسه ناقالی (جشن چوپانان برای شکر گزاری) یکی از رسومات مردم استان مرکزی است.این مراسم هر ساله در روستای خان آباد شهرستان خمین در دهم بهمن ماه برگزار مي شود.
مراسم کوسه ناقالی (جشن چوپانان برای شکر گزاری) یکی از رسومات مردم اين ديار است.چهل روز از زمستان گذشته و پنجاه روز به نوروز مانده یعنی دهم بهمن ماه هر ساله در روستاي خان آباد جشن کوسه ناقالی برگزار می گردد. مردم معتقد بودند که آمدن کوسه ناقالی شگون دارد و با خود خیر و برکت به همراه می آورد و موجب باروری و زایش میش ها و بزها می شود. از سوی دیگر چوپانان و بعضاً افراد فقیر و بی چیزی که اجراکنندگان این مراسم بودند از این راه چیزی به دست می آوردند تا زمستان را راحت تر بگذرانند. با فرارسیدن ایام ناقالی کودکان و نوجوانان و حتی مردم خوشحال می شدند چون بر این باور بودند که کمر زمستان شکسته و بهار نزدیک است و این مراسم موجب تفریح ، سرگرمی و تفنن آنان نیز بوده است. این جشن در روزگاران قدیم مخصوص چوپانان و گله داران بوده است.دسته کوسه معمولا بین 3 تا 4 نفر بوده که کوسه جبه بلند نمدی را وارونه می پوشید و زنگوله هایی به آن آویزان می کرد و زنگوله هایی هم به دستان و زانوان داشت. صورت کوسه را سیاه می کردند و یک تکه پوست بزغاله هم به سر می کشید که در آن سوراخ هایی برای دیدن و نفس کشیدن تعبیه شده بود. کمربندی از ریسمان و یا چرم پهن و یا پارچه ای به صورت شال به کمر می بست که از آن زنگوله هایی می آویخت، پاپیچ مخصوص چوپانان به پا و چوبدستی به دست و کلاه دو شاخ بر سر داشت. زن کوسه یا عروس که پیراهنی زنانه بر تن و چادری بر سر داشت و هفت قلم آرایش شده بود و کفش های زنانه (گالش لاستیکی) به پا می کرد و زنگوله هایی به خود می بست و معمولا این نقش به عهده پسران نوجوان بین دوازده تا شانزده ساله بود. «تَکه ها» دو نفر که هر کدام با بوته و یا جارو دو شاخ بر سر می بستند و چند زنگوله به همراه داشتند و توبره یا سطلی برای جمع آوری هدایا داشتند.گروه یا دسته کوسه در حالی که عده ای به ویژه کودکان و نوجوانان آنها را همراهی می کردند در کوچه ها به گردش در می آمدند. کوسه در پیشاپیش گروه حرکت می کرد و با باز و بسته کردن دست ها و تکان دادن بدن خود صدای زنگوله ها را در می آورد، کوسه به در هر خانه ای که می رسید وارد می شد و بقیه از پشت سر او وارد می شدند و یکراست به سراغ در طویله گوسفندان می رفت و با چوبدستی ضربه ای به در می زد با این اعتقاد که با ترسیدن گوسفندان، بره ها در شکم گوسفندان تکان بخورند و سلامتی شان را اعلام کنند. آمدن کوسه به در طویله موجب آمدن خیر و برکت و باروری و زایش گوسفندان و بزها می شود کوسه سپس زنگوله ها را دوباره به صدا درمی آورد و می خواند:
نـاقـالـی گُــنده گُــنده
چِل رفته پنجا مونده
بـــزتــان بـره مــی زاد
میش تان بزغاله می زاد
گربه تان سگ توله می زاد
زنتان بچه می زاد
نـاقـالـی بـه ایـن بـزرگـی
کالا پالا نداره
مشـتـی رفتـه بـراش بـیاره
الله نگهش بداره
نـاقـالـی گُـنـده گُـنـده
چیزی باقی نمونده
بعد از آواز خوانی کوسه، عروس و کوسه با هم می رقصند، کمی بعد کوسه جلو در طویله غش می کند، عروس بالای سر کوسه می آید و می خواند:
این دست گرم کوسه
ایـن پـای گـرم کـوسـه
والـا نـمُـرده کـوسـه
آخ شوهرم،خاک به سرم
بعد عروس می گوید : بختم ، بختم ـ سوزن بدین بزنم به رختم.
زن صاحبخانه سوزنی به عروس می دهد، زیرا اعتقاد دارند که اگر ندهند بدبختی و تیره بختی به آن خانه روی می آورد سپس مقداری گندم، برنج، قند، چای و تنقلات به زن می دهند. بعد صاحب خانه با خوراندن روغن حیوانی سبب حیات دوباره و زنده شدن کوسه و رقص دوباره او می شود.
اوج جشن و هنرنمایی کوسه و همراهان در منزل کدخدا یا بزرگ ده است، در این خانه کوسه هنرنمایی را به حد کمال می رساند و سنگ تمام می گذارد و صاحب خانه مبلغی پول یا خوراکی به کوسه می دهد و کوسه می خواند:
دودمانـت بـرقـرار بـاد
سـایه ات بـلنـد بـاد
ارباب خودم مثل گذشته
توی خونش جاموند
در بعضی جاها مردم روز بعد از جشن می روند نزد کوسه و مقداری از غذا و خوراکی های جمع شده را از او می گیرند و می خورند و بر اين باورند که انجام اين کار شگون دارد

ارسال خبر:۰۵/۰۱۱/۹۲


بازدید از خانواده شهدا

همزمان با نزديک شدن به برپايي يادواره شهداي روستاي خان آباد ستاد برگزاري يادواره شهداي روستاي خان آباد(دهياري-شوراي اسلامي-انجمن جوانان-هيئت امناء و کانون فرهنگي هنري شفق مسجد خاتم الانبياء روستاي خان آباد) طرح بازديد از خانواده شهدا را در دستور کار خود قرار داد و طي مراسمي در روز جمعه از کليه خانواده شهداي روستا بازديد به عمل آورد و با تجليل از مقام شامخ شهدا ، ياد و خاطره انها را در حضور خانواده و پدران و مادران شهدا، گرامي داشت.

ارسال خبر:ستاد برگزاري يادواره شهدا ۲۹/۰۹/۹۲


شماره ۶ گاه نامه سیب روستا منتشر شد

گاهنامه سیب روستا ص۱

گاهنامه سیب روستا ص۲

ارسال خبر:۲۸/۰۹/۹۲


روستای آباد ما

روستاي آباد و پربرکت ما سرشار از عطر حضور دلسوزانه تک تک اهالي خوب روستاي عزيزمان است ،پدران ما زمين حاصلخيز روستا را قرنها شخم زده و دانه هاي مهر در دل آن کاشته اند تا طبيعت بخشنده آن را باور کند و به لطف خدا سفره هايمان از نان حلال پر باشد و کوز هاي عطشمان از پاکي آبي گوارا سيراب گردد. وظيفه آباداني از روستا و نگاهباني از خاک زادگاهمان از پدر به پسر دست به دست تا به امروز گشته است،در اين ميان زنان عفيف و مادران روستا حضوري شايسته و اثرگذار در تربيت فرزندان و اداره زندگي و کار و تلاش روستا داشته و دارند اين تلاش همگاني ست که آبادني و اميد را ميتواند براي ما به ارمغان بياورد.


دوستان و هم ولايتي هايي که تمايل به دريافت پيامک از سامانه پيام رسان روستا را دارند،مي توانند عدد 5 (انگلیسی) را به شماره ۳۰۰۰۱۲۲۰۳۰۴۱۶۱ ارسال کنند تا شماره آنها در سیستم ثبت شده و پیامک برای آنها ارسال گردد.


شرکت تعاوني فراگير خاتم الانبياء روستاي خان آباد

شروع پذيره نويسي اعضاء شرکت تعاوني فراگیر خاتم الانبياء روستاي خان آباد، از يکم تا پانزدهم آذر ماه ۱۳۹۲

جهت دريافت اطلاعات بيشتر با شماره تلفن ۰۹۱۸۲۵۰۰۱۹۵ تماس بگيريد


افزايش حجم آبگيري سد خان آباد

طرح افزايش حجم آبگيري سد روستاي خان آباد در دستور کار بخشداري و دهياري روستا قرار گرفت.اين طرح در حالي اجرايي مي شود که بيش از ۷۰درصد آب سرچشمه سد در فصول پرآبي به هدر مي رود.

ارسال خبر:دهياري ۰۸/۰۸/۹۲


شروع برداشت محصولات باغی در روستای خان آباد

 هر ساله اوایل مهرماه برداشت محصولات باغي از سطح باغات روستاي خان آباد آغاز مي شود.انواع سيب -گلابي - انگور- هلو-گردو -بادام و... محصولات باغي اين روستا را تشکيل ميدهند.بيشترين محصول باغي را انواع سيب تشکيل ميدهد .روستاي خان آباد رکورد توليد بهترين و با کيفيت ترين سيب را در سطح استان دارا مي باشد. بيشترين توليد سيب مربوط به سالهاي ۶۰ تا ۷۰ مي باشد که کشاورزان توانستند از سطح باغات زير کشت سيب بالغ بر ۹۰۰ تن سيب در سال برداشت کنند.اين در حالي است که همکنون با توجه به کمبود آب و انجام پروژه هاي غير کارشناسي و همچنين عدم مديريت آب و... سطح توليد به کمتر از ۵۰۰ تن رسيده است.اما جاي خوشبختي ست که در سالهاي اخير برخي از کشارزان با استفاده از روشهاي نوين آبياري اقدام به کاشت نهال هاي درخت سيب نموده اند که طي چند سال آينده به بار خواهد نشست و توليد سيب روستا به سطح بالايي خواهد رسيد.

ارسال خبر:۰۶/۰۷/۹۲


(جهت مشاهده ادامه عکسها روي عکس فوق  کليک کنيد)

هر ساله در اوايل فصل پائيز سد روستاي خان آباد پذيراي پرندگان مهاجري است که اين منطقه را براي استراحتي چند روزه انتخاب کرده اند.گونه هاي مختلفي که در منطقه مشاهده مي شوند عبارتند از پرنده هاي آبزي و کنار آبزي چون درنا -هواسيل سفيد -هواسيل خاکستري-اردک وحشي-غاز وحشي-مرغ ماهي خوار سفيد-عقاب و برخي پرندگان شکاري ديگر.سد روستاي خان آباد هر چند در اوايل فصل پائيز ميزان آب کمي دارد اما به خاطر شرايط زیستی و محيطي مناسب و امن، مکاني مطلوب را جهت حضور چند روزه پرندگان مهاجر فراهم آورده است.

ارسال خبر:۰۱/۰۷/۹۲


برپایی نمایشگاه یاد یاران به مناسبت هفته دفاع مقدس

(جهت مشاهده عکسها روي عکس فوق کليک کنيد)

همزمان با هفته فاع مقدس نمایشگاه یاد یاران در روستای خان آباد افتتاح شد.این نمایشگاه مجموعه ای ست از عکسهای شهدا،جبهه و جنگ،ماکت و دلنوشته ها.

نمایشگاه یاد یاران از پنج شنبه ۲۸/۰۶/۹۲ به مدت يک هفته برپا می باشد


 
کمپ آموزشي تور منجمان آماتور خمین در روستای خان آباد
  
نمايي از رصد خانه خمين

(نمايي از رصد خانه خمين-همکاران شرکت اخترنمای شيراز در کنار سرمايه گذار رصدخانه -جناب دکتر نجاری و فرزندشان)

اولین تور شبانه رصد ستارگان و صور فلکی در روستای خان آباد با همت رصد خانه خمین در مورخ ۱۷/۰۴/۹۲ برگزار شد.اين تور آموزشي با حضور بيش از ۳۰نفر از علاقمندان به نجوم  از ساعت ۱۰ الي ۲ دوشنبه شب هفدهم تير ماه در روساي خان آباد برگزار شد.آقای اسدی از برزگار کنندگان این تور گفت :روستای خان آباد به دلایل ارتفاع مناسب،موقعیت جغرافیایی و سوق الجیشی و دارا بودن مناطقی عاری از آلودگی نور ،محل مناسبی جهت رصد ستارگان در آسمان شب می باشد.

 ارسال خبر:۲۳/۰۴/۹۲  


  شروع برداشت زردآلو -آلو -آلبالو و هلو از سطح باغ های روستا

شروع برداشت کشت پاییزه ( گندم -جو- سیر-و...)از اراضی تحت کشت روستای خان آباد


 
پیگیری شورای اسلامی روستا در خصوص راه اندازی چاه آب دربند
 
پیگیری شورا و دهیاری در خصوص جدول بندی و بهسازی نهر آب کریز بالا
 
ارسال خبر:۲۴/۰۴/۹۲

دفتر پست بانک روستای خان آباد

اهالی محترم روستای خان آباد سلام علیکم لازم است خدمت شما عزیزان برسانیم که دفتر خدمات ارتباطی وپست بانک روستا از سال 1390 افتتاح ومشغول به فعالیت بوده است این دفتر علی رغم فعالیت اندک 2 ساله خودبسیار برای اهالی مفید ومثمر ثمر بوده و توانسته منشاءبسیاری از فعالیت های روستا باشد. مدتی است که از طرف پست بانک مرکزی استان ،برای دفاتر این چنینی معیارهایی برای ادامه فعالیت در روستا ها وشهرها در نظر گرفته وچنانچه هرکدام از دفاتر نتوانند به معیارهای ارائه شده برسند، دفاتر از از آن منطقه برچیده می شوند. دفتر خدمات ارتباطی روستای خان آباد به حول وقوه الهی توانسته تمامی معیارهای ارزیاب های پست بانک را کسب نموده ولیکن به علت اینکه ،این دفتر سابقه بسیار کمتری نسبت به دفاترمشابه در دیگر روستاها دارد ونیز تاسیس این دفتر بعد از پرداخت یارانه ها بوده ،در جذب منابع ومشتری نتوانسته به حد مورد توقع برسد، وچنانچه تا مورخه 1/5/1392نتواند منابع مالی خود رااز مرز مورد تقاضای پست بانک عبور دهد. مجوز دفترلغو وروستا از داشتن دفتر خدمات ارتباطی محروم میگردد. لذا ضمن اعلام اینکه ،این دفاتر دقیقا دارای شرایط یک بانک کوچک با همه قابلیت های یک بانک رسمی از جمله :افتتاح حساب های جاری،قرض الحسنه،سپرده گذاری ها و...صدور وارائه خدمات به کارتهای عضو شبکه شتاب،اینترنت بانک،تلفن بانک وموبایل بانک.... می باشد لذا ازهمه اهالی محترم، نه به عنوان مسئول این دفتر بلکه به عنوان عضوی کوچک ساکن روستا که این دفتر نقش اساسی در زندگی مان دارد .همراه وهمصدا با سایر نمود.اين کارگاه با اشتغال تعداد ۶ نفر  از بانوان توانمند روستا توانايي توليد انواع پوشاک را دارا مي باشد.

ارسال خبر:۱۸/۰۳/۹۲


شورا به منظور پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، پرورشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم و نظارت بر امور روستا،شوراهایی به نام شورای اسلامی روستاتشکیل می‌شود. 

با توجه به نظرسنجي پيامکي انجام شده از تعداد ۵۰۰ عضو ۲۱۱ نفر در نظرسنجي شرکت نمودند که ۹۵درصد با گزينه جوانان-۲ درصد با گزينه دوره گذشته -۲درصد با ترکيبي از گزينه يک و دو و ۱ درصد هم با گزينه متفرقه موافق بودند.با توجه به اين نظرسنجي پيشنهاد شما چه شخص يا اشخاصي هستند.

اسامی کاندیداهای که جهت عضویت در شورای روستا ثبت نام نموده اند :۱-حاج تقی ربیعی-۲-سعید (نادعلی)قاسمی فرزند علی-۳-نقی قاسمی فرزند علی میرزا-۴-روح الله قاسمی فرزند خانعلی-۵-محمدتقی قاسمی فرزند خیرالله-۶-رضا خزعلی(حاجی) فرزند جعفر-۷-براتعلی عزیزی

نظر يا پيشهناد خود را در قسمت ارسال نظر يا ديدگاه و يا به شماره ۳۰۰۰۱۲۲۰۳۰۴۱۶۱ ارسال کنيد.

انجمن جوانان روستا:۰۹/۰۲/۹۲


واگذاری مدرسه قدیم روستا
 
با پیگیریهای به عمل آمده ساختمان مدرسه قدیم روستا به دهیاری و شورای روستا واگذار شد.هدف از تحویلگیری ساختمان مدرسه بهسازی و مرمت آن و انجام فعالیت های اقتصادی و فرهنگی می باشد .لذا افراد متقاضی میتوانند جهت تحویلگیری کلاس ها و استفاده از به عنوان فضای کارگاهی و انجام فعالیت با دهیاری یا شورای روستا و یا انجمن جوانان تماس بگیرند.
 
ارسال خبر انجمن جوانان ۰۹/۰۲/۹۱

اعطای وام
 
چهارمین وام صندوق قرض الحسنه خاتم الانبیا روستا پرداخت شد
با گذشت حدود ۵ ماه از تاسیس این صندوق و با تلاش انجمن جوانان روستا و کمک های مردمی و اعضای صندوق چهارمین وام قرض الحسنه به متقاضیان وام پرداخت شد.لذا در همین راستا و با هدف کمک به نیازمندان و انجام امور عام المنفعه در روستا از کسانی که توانایی مالی دارند تقاضا می شود تا حامی و یاری گر صندوق باشند
 
تلفن تماس:۰۸۶۶۲۶۲۳۷۹۳ 

شماره حساب: 56419255990742.04 پست بانک شعبه روستای خان آباد  

 
ارسال خبر انجمن جوانان ۰۹/۰۲/۹۱
تعین تکلیف مدرسه قدیم روستا
 
برگزاری جلسه با حضور انجمن جوانان- شورای روستا- دهیاری و کانون فرهنگی هنری شفق در خصوص تحویلگیری مدرسه قدیم روستا و واگذاری آن به جوانان فعال روستا در خصوص انجام فعالیت های فرهنگی و اقتصادی
 
زمان پنج شنبه ۰۵/۰۲/۹۲
 
ارسال خبر:۰۵/۰۲/۹۲

 
برگزاری جلسه
برگزاری جلسه در خصوص وضعیت قنات دربند و نهر آب چشمه دروغ زناب با حضور کشاورزان روستا و دهیاری و شورای روستا
 
زمان :پنج شنبه ۰۵/۰۲/۹۲ بعد از نماز مغرب و عشا
 
ارسال خبر:انجمن جوانان ۰۴/۰۲/۹۲
 
بارش برف در ماه دوم بهار
 
با توجه به فرا رسیدن اردیبهشت ماه چهره روستا زمستانی شد -بارش برف که طی روزهای اخیر در روستا به طور متناوب ادامه داشته علاوه بر خوشحالی برخی اهالی موجب نگرانی کشاورزان نیز شده است .بارش برف و سرد شدن هوا موجب وارد آمدن خسارت به برخی از محصولات باغی روستائیان شده است.
 
ارسال خبر:۰۳/۰۵/۹۲ 

شن ریزی معابر روستا
 
با همکاری و پیگیری دهیاری و اهالی روستا برخی از معابر روستا که عملیات شن ریزی در انها صورت نگرفته بود مورد شن ریزی قرار گرفت
 ارسال خبر انجمن جوانان:۲۳/۱۲/۹۱

 برپایی جشن ناقالی

دیروز مصادف با دهم بهمن ماه جشن ناقالی با همت انجمن جوانان روستای خان آباد برگزار شد.

شامگاه چهلمین روز پس از جشن شب چله،در چله­ی زمستان، جشن ناقالي «کردعلي کوه» «سَدَه» یا «سده سوزی» برگزار می­شود.در روستاي خان آباد جشن سده يا همان جشن ناقالي يا چار چار ناقالي از ديرباز برگزار ميشده اهالي روستاي خان آباد بر اين باورند که سرماي زمستان در اين هشت روز که برابر با چهار روز آخر چله بزرگه و چهار روز اول چله کوچيکه مي باشد به اوج خود ميرسد و بعد از پايان اين هشت روز زمين نفس ميکشد و زندگي را از سر ميگيرد.لذا به همين مناسبت جشن ميگيرند ...ناقالى گنه‌گنه چيزى به عيد نمانه /ما سالى يه بار مى‌آئيم دعاگوى شمائيم /هرکس ديه بيايه آقاش سگ سيايه /خانم بالا شمائى از خونه درنيائى/عرق دارى ميچائى/بعد از خواندن اين تصنيف گونه و رقصيدن قاعده اين است که صاحبخانه مقدارى خوراکى به آنان مى‌دهد.آنگاه يک نفر به او دعا مى‌کند و همه با هم آمين مى‌گويند....ناقالی گنه گنه چهل رفته پنجاه مانه/ بزتان بره می زايه/ میشتان بزغاله می زایه/گربه تان سگ توله می زايه/ زنتان بچه می زايه/ نافالی به این بزرگی کالا پالا نداره/ مشتی رفته براش بیاره/ الله نگهدارش باشه/ ناقالی گُنده گُنده چیزی به عيد نمانه...

ارسال خبر:۱۱/۱۱/۹۱


افتتاح صندوق قرض الحسنه روستا

همزمان با ميلاد حضرت رسول مراسم جشني در مسجد خاتم الانبيا روستاي خان آباد برگزار گرديد.طي اين مراسم صندوق قرض الحسنه مسجد خاتم الانبيا که با همت و تلاش برخي از جوانان فعال روستا پايه گذاري شده افتتاح گرديد و به طور رسمي با اعطا دو فقره وام در غالب وام اشتغال و وام کمک هزينه ازدواج فعاليت خود را آغاز نمود.

ارسال خبر:۱۱/۱۱/۹۱


دوره آموزشي ساخت ماكت
 
با همكاري كانون فرهنگي روستا يك دوره آموزشي ساخت ماكت در روستا برگزار ميگردد (خانمها وآقايان)جهت ثبت نام واطلاع از تاريخ برگزاري كلاسها به دفتر خدمات ارتباطي روستا مراجعه كنيد شماره تماس:08662623793
 
ارسال خبر:شورای ورزش۱۲/۱۱/۹۱
 

مسابقات دهه فجر
 
شوراي ورزش روستا: به مناسبت دهه مبارك فجر يك دوره مسابقات تنيس روي ميز،طناب زني،شطرنج ودو ميداني در روستا برگزار ميگردد جهت ثبت نام واطلاع از زمان آن با شورای ورزش تماس بگیرید.
۰۹۱۸۹۶۶۹۷۶۳-۰۹۱۹۳۹۵۸۵۱۸-۰۹۱۸۳۶۵۴۹۵۹
 
ارسال خبر:شورای ورزش۱۲/۱۱/۹۱

جاری شدن آب قنات کریز روستا بعد از ۵ سال بی آبی
 
ارسال خبر:۱۸/۱۰/۹۱
 

 
برپایی تعزیه در مسجد روستا توسط گروهی از جوانان روستا در دهه صفر
 
ارسال خبر:۱۵/۱۰/۹۱

 
گاهنامه سیب روستای خان آباد
 
شماره ۳ گاهنامه سیب روستای خان آباد منتشر شد ،اهالی روستا جهت دریافت گاهنامه می توانند به دفتر پست بانک روستا مراجعه کنند
 
جهت دریافت نسخه اینترنتی روی لینک های زیر کلیک کنید

  گاهنامه سیب شماره ۳صفحه۱

گاهنامه سیب شماره۳ صفحه۲

ارسال خبر:انجمن جوانان۱۳//۱۰/۹۱


برپایی جشن ناقالی

جشن ناقالی در هفته دوم بهمین ماه در روستای خان آباد برگزار خواهد شد

شامگاه چهلمین روز پس از جشن شب چله،در چله­ی زمستان، جشن ناقالي «کردعلي کوه» «سَدَه» یا «سده سوزی» برگزار می­شود.در روستاي خان آباد جشن سده يا همان جشن ناقالي يا چار چار ناقالي از ديرباز برگزار ميشده اهالي روستاي خان آباد بر اين باورند که سرماي زمستان در اين هشت روز که برابر با چهار روز آخر چله بزرگه و چهار روز اول چله کوچيکه مي باشد به اوج خود ميرسد و بعد از پايان اين هشت روز زمين نفس ميکشد و زندگي را از سر ميگيرد.لذا به همين مناسبت جشن ميگيرند و با آتش زدن مترسکی کریح و زشت به نام کوله مرجان که نماد چیره شدن نور بر ظلمت و سیاهی می باشد ميگويند:« ناقالي گنه گنه چهل رفته پنجا مانه» کشاورزان و باغداران نیز با قرار دادن تکه سنگي در روي تنه درختان ميوه آرزوي سالي پربار را در سر مي پرورانند آنها بر این باورند که قرار دادن سنگ در لابه لای شاخه و یا روی تنه درختان باردهی درخت را افزایش میدهد.
جشن سده در نواحی مختلف با نام­های مختلفی شناخته می­شود:در خراسان «سَرِه»، در نواحی اراک «جشن چوپانان»، در خمین «کُردِه يا کردعلي کوه»، در دلیجان «هَله هَله» و در بَدَخشان تاجیکستان به نام «خِرپَچار». در فراهان، سنگسر سمنان، چهار روز پیش و پس از سده را «چاروچار» و سردترین شب زمستان می­دانند.
همان­گونه که می­دانیم در ایران باستان سال به دو بخش تابستان بزرگ «هَمَه» و زمستان بزرگ «زَیِنَه» تقسیم شده بود که هریک را چَهره می­نامیدند. بخش نخست که تابستان است از آغاز فروردین تا آخر مهر، یعنی 210 شبانه روز و بخش دیگر که زمستان بزرگ است از آغاز آبان ماه تا آخر اسفند یعنی پنج ماه به اضافه­ی روزهای کبیسه و به عبارت دیگر در سه سال نخستین 156 روز و سال چهارم 157 روز بوده است. بنابراین سده عبارت است از 100 روز از آبان گذشته که سده یا سته نامیده می­شود، یعنی 100 روز از زمستان گذشته است که برابر است با دهم بهمن ماه

ارسال خبر:کانون فرهنگی هنری شفق۲۵/۰۹/۹۱


صندوق قرض الحسنه مسجد خاتم الانبياء روستاي خان آباد با هدف انجام کارهاي خير و عام المنفعه آماده گشايش حساب و دريافت کمکهاي نقدي شما عزيزان مي باشد.

 تلفن تماس:۰۸۶۶۲۶۲۳۷۹۳ 

شماره حساب: 56419255990742.04 پست بانک شعبه روستای خان آباد

ارسال خبر:هيئت امنا صندوق قرض الحسنه ۰۸/۰۹/۹۱


کارهای انجام شده توسط دهیاری

نصب سبدهای زباله در سطح روستا- شن ریزی معابر و کوچه های روستا-شروع عملیات عمرانی جهت تبدیل زمین وسط روستا به پارک-تکمیل تعویض شبکه آب آشامیدنی روستا-نصب برخی از انشعابات گاز روستا

ارسال خبر:دهیاری ۰۶/۰۹/۹۱


گاهنامه سیب روستای خان آباد (شماره ۲)ا
 
 شماره دو گاهنامه سیب روستای خان آباد به چاپ رسید.این گاهنامه آمادگی این را دارد تا مطالب شما دوستان عزیز را به چاپ برساند
 

صفحه یک    صفحه دو

ارسال خبر:گاهنامه سیب۰۴/۰۹/۹۱ 


 
 
شروع فعالیت صندوق قرض الحسنه مسجد خاتم الانبیای روستای خان آباد
 
صندوق قرض الحسنه خاتم الانبیا روستای خان آباد با همت برخی از جوانان فعال روستا فعالیت خود را با ۳۰ عضو شروع کرد.افرادی که تمایل به عضویت در این صندوق دارند می توانند به صورت حضوری به مسجد خاتم الانبیا مراجعه نموده یا از طریق دفتر پست بانک
نسبت به ثبت نام و دریافت وام اقدام نمایند
 
جهت دریافت فرمهای ثبت نام و اخذ وام  روی لینک های زیر کلیک کنید
 
 
 
تلفن های تماس: ۰۹۱۸۳۶۵۴۹۵۹
۰۸۶۶۲۶۲۳۷۹۳                         
ارسال خبر:۲۹/۰۸/۹۱

بارش اولین برف پاییزه و جاری شدن آب سرچشمه درغ زن آب
 
بارش اولین برف پاییزه موجب خوشحالی اهالی و کشاورزان شد،ارتفاع این برف که به حدود ۲۵ تا سی سانتی متر رسید موجب شد تا اهالی پشت بام های خود را پارو کنند.به دنبال این بارشها آب سرچشمه دروغ زن آب روستای خان آباد نیز جریان یافت و توسط جوانان فعال روستا به سمت سد روستا هدایت شد
به امید سالی پربار برای کشاورزان عزیز
 
ارسال خبر انجمن جوانان:۲۴/۰۸/۹۱

گاه نامه سیب روستای خان آباد
 
گسترش دنياي مجازي در روزگار کنوني ،امکاناتي را در اختيار افراد قرار داده تا بتوانند در آن به تبادل اطلاعات و خبر رساني سريع که تنها يکي از امکانات بسيار آن ميباشد بپردازند، لذا اين امر ما را بر آن داشت تا با راه اندازي سايت روستاي خان آباد نسبت به معرفي روستا در حد و توان خود کوشش کنيم. راه اندازي اين مجموعه فارغ از هرنوع دسته بندي گروهي و يا وابستگي به شخص يا اشخاص خاص انجام گرديده است و تصميم داريم که بدون در نظر گرفتن منافع خاص اقدام به معرفي روستا نماييم.در همين راستا و فارغ از دنياي مجازي گاهنامه سیب روستای خان آباد نيز با همت برخی از جوانان فعال روستا منتشر شد.جهت دریافت گاهنامه روی لینک های زیر کلیک کنید

صفحه یک    صفحه دو 

ارسال خبر:انجمن جوانان ۱۷/۰۸/۹۱


قهرمانی تیم چوگوی روستای خان آباد

تیم چوگوی روستای خان آباد به نمایندگی از شهرستان خمین در مسابقات قهرمانی استان و انتخابی مسابقات کشوری چابهار شرکت نمود و توانست مقام قهرماني استان را کسب کند و امتياز ورود به مسابقات قهرماني کشوري که در چابهار برگزار مي شود را از آن خود کند.ضمن تبریک این قهرمانی به همه اهالی از کلیه اعضای این تیم و همچنین از دو پيشکسوت روستايمان آقایان محمد اسماعیل قاسمی(حاج علی اصغر)و براتعلی جمشیدی که در این میدان همراه و مشوقمان بودند نهايت سپاسگزاري را داریم.به اميد پيروزي هاي بيشتر.

:ارسال خبر شوراي ورزش:۱۸/۰۷/۹۱


چهارمیلیارد و504میلیون ریال برای طرحهای آبرسانی روستایی خمین مصوب شد

 ˈعزیر الله سلطانی ˈ یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:در صورت تخصیص ، این میزان اعتبار برای ساخت مخزن 200متر مکعبی روستای خان آباد ،تعویض شبکه خلیل آباد و خوگان و تامین آب مجتمع فرنق هزینه خواهد شد. وی اظهارداشت: اعتبار مصوب با توجه به خشکسالی و کمبود آب آشامیدنی روستاها جوابگو نیست. وی با بیان اینکه برای تامین آب آشامیدنی روستاها در سال گذشته پنج میلیارد ریال بدهی داریم خاطر نشان کرد: اکنون 39روستا با مشکل بحران آب آشامیدنی مواجه هستند که برای عبور از این بحران نیاز به 12میلیارد ریال اعتبار است . وی خواستار تخصیص اعتبار از محل اعتبارات طرح توسعه خمین شد و گفت: مهمترین مشکل در این شهرستان کمبود آب است که برای مبارزه با این بحران اعتبار ویژه نیاز است

 ارسال خبر:۳۰/۰۶/۹۱  


شروع برداشت محصولات باغی در روستای خان آباد

هر ساله اواخر شهريور ماه برداشت محصولات باغي روستاي خان آباد آغاز مي شود.انواع سيب -گلابي - انگور- هلو-گردو -بادام و... محصولات باغي را تشکيل ميدهند.بيشترين محصول باغي را انواع سيب تشکيل ميدهد .روستاي خان آباد رکورد توليد بهترين و با کيفيت ترين سيب را در سطح استان دارا مي باشد. بيشترين توليد سيب مربوط به سالهاي ۶۰ تا ۷۰ مي باشد که کشاورزان توانستند از سطح باغات زير کشت سيب بالغ بر ۸۵۰ تن سيب در سال برداشت کنند.اين در حالي است که همکنون با توجه به کمبود آب و انجام پروژه هاي غير کارشناسي و همچنين عدم مديريت آب و... سطح توليد به کمتر از ۵۰ تن رسيده است.

نبود مديريت آب-کشاورزي سنتي - هزينه هاي بالاي توليد در بخش کشاورزي و دامداري-انجام پروژه هاي غير کارشناسي و... همه و همه دست به دست هم داه تا روستاها از يک مرکز توليدي به مصرف کننده تبديل شوند.

با در نظر گرفتن کليه شرايط و مشکلات موجود باز ميتوان با مديريت صحيح و انجام طرح هاي آبخيز داري و استفاده از روشهاي نوين آبياري و بهسازي نهرها و  کانالهاي آب و حمايت دولت و ارگانهاي مربوطه و...سطح توليد را به حد قابل ملاحظه ايي بالا برد.

ارسال خبر:۲۳/۰۶/۹۱


کوچه هاي روستاي خان آباد در انتظار آسفالت

یکی از مهمترین عواملی که می تواند چهره ی ظاهری روستای خان آباد را زیباتر جلوه دهد پوشش آسفالت درکوچه ها و خیابان های این روستاست.پوشش آسفاتي که چندان مطلوب نيز نبود به علت انجام لوله کشي گاز و تعويض شبکه لوله کشي آب شرب از بين رفته و تمامي کوچه ها و خيابانها به علت کنده کاري و عمليات حفاري انجام شده تلي از خاک شده است و این امر موجبات نارضايتي اهالي محترم و ميهمانان را فراهم کرده است.متاسفانه در فصل بارندگی و زمستان وضعیت از این بدتر خواهد شد.

اميدواريم مسئولين محترم تا قبل از شروع بارندگي ها چاره ايي بي انديشند تا شيريني خدمات انجام شده آنها در سطح روستا حلاوتي تازه به اهالي ببخشد.

ارسال خبر:۱۲/۰۶/۹۱


پناه آوردن پرندگاهاي مهاجر به سد روستاي خان آباد و شکار آنها توسط برخي افراد سودجو

هم اکنون که شروع فصل مهاجرت پرندگان مهاجر است در چنين شرايطي و با وجود اين که شکار پرندگان مهاجر در عرصه تالاب‌هاي ملي و آبگیرها ممنوع است،پرندگان مهاجری(غاز-لک لک-درنا و ...)که به سد روستای خان آباد و آبگيرهاي روستاهاي اطراف پناه آورده اند به دست افرادی سودجو و بي مسئوليت شکار مي‌شوند.طبق قانون،شکار پرنده در عرصه تالاب‌هاي ملي و آبگیرها ممنوع بوده و جرم محسوب مي‌شود،علت شکار پرندگان مهاجر نبود نظارت و کنترل محيط‌بان‌هاي محلی است.بسياري از پرندگان مهاجري که به سد روستاي خان آباد و آبگیرهای روستاهای اطراف  وارد مي‌شوند،از گونه‌هاي در معرض خطر انقراض هستند و در ليست قرمز اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي قرار دارند.

در صورتي که بدین صورت پیش برود پرندگان در معرض خطر انقراض آسيب خواهند ديد

ارسال خبر:۱۲/۰۶/۹۱


تلف شدن یک جانور نادر به دست چوپانان محلی

در تاريخ 26 مرداد ماه نود و يک در دامنه هاي كوه‌ الوند لکان(منطقه حفاظت شده الوند) شهرستان خمين استان مركزي واقعه دلخراشي روي داد كه بار ديگر دل همه دوستداران و طبيعت دوستان ايران را به درد آورد. به علت نا آگاهي چوپانان منطقه يک قلاده سياه گوش نادر و کمياب تلف شد.چند چوپان محلي كه گوسفندان را به دامنه كوه الوند برده بودند در هنگام ظهر و استراحت متوجه حيواني شبيه يوز مي شوند که به گله گوسفندان نزديک مي شود،بلافاصله به كمك چوپانان ديگر و چند سگ حيوان را به محاصره در آورده و در يك نبرد نابرابر سياه گوش (لينكس) را از پايي در مي آورند.به محض اطلاع از اين حادثه،جهت تهيه عکس به محل رفتيم که متاسفانه به علت اينکه دير از واقعه خبردار شده بوديم لاشه جانور توسط حيوانات ديگر دريده شده بود و اثري چنداني از آن باقی نمانده بود! متاسفانه چندي پيش نيز در كوه‌هاي منطقه پير حيدر بخش خرقان شهرستان زرنديه استان مركزي همين اتفاق روي داد.

«سیاه گوش» از گونه گربه‌سانان است که ظاهری زیبا دارد. نام علمي اين حيوان Felis lynx بوده و دارای پاهای بلند، دم کوتاه و پشمالو با موهای بلند ریش مانند است. این حیوان در انتهای بیرونی گوش‌های خود به طول چهار سانتیمتر موهای بلند مشکی دارد و به همین دلیل به سیاه گوش شهرت یافته است. سیاه گوش پستانداري است که در هر زایمان سه تا چهار توله به دنیا می‌آورد و فصل جفتگیری آن اوایل زمستان بوده و دوران حاملگی‌اش ۷۰ روز به طول می‌انجامد.

 طول عمر این حیوان معمولا ۲۱ سال است و از جوندگان و حیوانات کوچک محیط تغذیه می‌کند به همین دلیل از نظر کنترل جمعیت حیوانات و هرم انرژی برای اکوسیستم ارزش زیادی دارد. منبع:http://www.vaghayeostan.com/news.asp?1215

ارسال خبر:۰۲/۰۶/۹۱


روستاي خان آباد و قابليت هاي گردشگري آن

روستاي نمونه گردشگري به محدوده جغرافيايي اطلاق مي شود که در آن،يک يا چند جاذبه يا مجموعه اي از جاذبه هاي طبيعي،تاريخي و فرهنگي وجود دارد که اين امر انگيزه اي براي سفر و اقامت گردشگران خواهد بود.با توجه به وجود آثار تاريخي و جاذبه هاي طبيعي در نقاط مختلف استان مرکزي و شهرستان خمين و زمينه هاي موجود در روستاي خان آباد،مي توان در اين حوزه با انجام اقدام هايي شايسته،به موفقيت هاي بزرگي دست يافت،اما لازمه تحقق اين امر ايجاد زيرساخت هاي مناسب در اين خصوص مي باشد.در روزگاري که ديگر کمتر کسي به آثار و بناهاي تاريخي و جاذبه هاي طبيعي ارزش قائل مي شود به نظر مي رسد که توجه و حفاظت از آنها حداقل وظيفه اي باشد که در قبال نسل هاي آينده،بر دوش داريم.از سوي ديگر،گردشگري اگر با برنامه ريزي همراه نباشد،بدون ترديد،تخريب محيط زيست و نابودي آثار تاريخي را موجب مي شود.

روستاي «خان آباد» از توابع شهرستان خمين اگر چه در حال مطرح شدن به يکي از روستاهاي هدف گردشگري است،اما با توجه به ايجاد نشدن زيرساخت هاي لازم،به عقيده بسياري از دوستداران اين صنعت،انتخاب و معرفي آن به عنوان يک «هدف گردشگري» به اقتصاد اين منطقه و ساکنان بومي آن کمک چنداني نخواهد کرد.شهرستان خمين و روستاهاي آن با وجود داشتن آثار تاريخي و چشم اندازهاي طبيعي زيبا و بکر، به علت نبود زيرساخت ها از يک سو و معرفي نشدن آثار تاريخي از سوي ديگر،به موفقيت هاي کمتري در زمينه گردشگري دست يافته است.اين در حالي است که طي يک سال گذشته بيش از پنجاه تور مختلف از شهرستان خمين و روستاي خان آباد ديدن کرده و از قابليت هاي گردشگري آن استفاده کردند.اين گردشگران که در قالب تورهاي بازديد از آثار تاريخي (سنگ نگاره هاي تيمره- گوردخمه خمين -قلعه سالار محتشم -حمام تاريخي روستاي لکان - غار و زيستگاه کهن زاغه بزرگ روستاي رباط -معبد خورهه- آتشکده آتشکوه) طبيعت گردي(طبيعت خمين و روستاهاي اطراف -غار چال نخجير-غار کوه گره خان آباد-رشته کوه و منطقه حفاظت شده الوند لکان و...به شهرستان خمين سفر نموده و جهت اقامت شب از امکانات موجود در روستاي خان آباد استفاده کردند.بهره مندي اين گردشگران از خانه هاي روستايي-خوراک هاي محلي -محصولات کشاورزي و... از جمله اقداماتي بود که در اين زمينه صورت گرفته.لازم به ذکر است روستاي خان آباد در نوروز هر سال پذيراي خيل عظيمي از گردشگران است که نقطه اوج آن در روز ۱۳ به در ۹۱ بود که بيش از شش هزار گردشگر به منطقه سرچشمه خان آباد و آبگير خان آباد روي آورده و از طبيعت بي نظير آن بهره مند شدند.برگزاري بازيهاي محلي (طناب کشي- چوگو-مسابقه الاغ سواري و...)  اجراي موسيقي محلي از جمله برنامه هايي بود که در روز ۱۳ به در انجام شد.اما متاسفانه نبود امکانات اوليه (سرويس هاي بهداشتي -مراکز خريد و...)محدوديتهايي را براي گردشگران ايجاد ميکرد.

اميد است تا با برنامه ريزي و حمايت مسئولان محترم شهرستان و استان و ايجاد زير ساختهاي اوليه بتوانيم آثار تاريخي و طبيعت استان و شهرستان خمين را به گردشگران بهتر از گذشته معرفي کنيم.

ارسال خبر:۱۷/۰۱/۹۱


(سنگ نگاره های تیمره-کوه های اطراف خمین-قدمت نگاره ها هزاره اول تا هزاره چهلم قبل از میلاد)

طي يک سال گذشته بيش از پنجاه تور مختلف از روستاي خان آباد ديدن کرده و از قابليت هاي گردشگري آن استفاده کردند.اين گردشگران که در قالب تورهاي بازديد از آثار تاريخي (سنگ نگاره هاي تيمره- گوردخمه خمين -قلعه سالار محتشم -حمام تاريخي روستاي لکان - غار و زيستگاه کهن زاغه بزرگ روستاي رباط -معبد خورهه- آتشکده آتشکوه) طبيعت گردي(طبيعت خمين و روستاهي اطراف -غار چال نخجير-غار کوه گره خان آباد-رشته کوه و منطقه حفاظت شده الوند لکان و...به شهرستان خمين سفر نموده و  جهت اقامت شب از امکانات موجود در روستاي خان آباد استفاده کردند.بهره مندي اين گردشگران از خانه هاي روستايي-خوراک هاي محلي -محصولات کشاورزي -اجراي موسيقي سنتي و برنامه هاي شاد -توضيحات آقاي محمد ناصري فرد همراه با اسلايد هاي آثار تاريخي خمين و سنگ نگاره ها از جمله اقداماتي بود که جهت جذب گردشگر صورت گرفته است.اميد است تا با برنامه ريزي و حمايت مسئولان محترم شهرستان و استان بتوانيم آثار تاريخي و طبيعت استان و شهرستان خمين را به گردشگران بهتر از گذشته معرفي کنيم.

ارسال خبر:۲۰/۱۲/۹۰


(جهت مشاهده ادامه عکسهاي غار کوه گره خان آباد روي عکس فوق يا لينک هاي آبي زير کليک کنيد.)

با توجه به توانهاي محيطي منطقه خان آباد و روستاهای اطراف و وجود غار بي نظير کوه گره خان آباد در مناطق کوهستاني با پوشش گياهي بکر و  وجود چشمه های آب فصلی و نواحي ييلاقي خوش آب وهوا، وجود راه دسترسي به غار و پيچدگي هاي ساختاري و مشکلات مسير پيمايش داخل غار انگيزه هاي متفاوت براي سفر به غار کوه گره را ايجاد نموده است. ماهيت علمي خود غار به عنوان يک ميراث گرانبهاي طبيعي و توانايي محيطي پيرامون آن انواع مختلفي از گردشگري از جمله اکوتوريسم، ژئوتوريسم، توريسم ورزشي، گردشگري زيست محيطي و گردشگري ماجراجويانه متناسب با محدوده غار قابل پيشنهاد است با اين اميد که دست اندارکاران امر گردشگري در سطح شهرستان و استان به اهميت ذاتي آن پديده مهم ژئولوژيکي واقف باشند و نسبت به احياء و برنامه ريزي در خصوص انواع گردشگری در منطقه (کوه نوردی -پیمایش غار -طبیعت گردی و گردشگری روستایی و...) اتمام به خرج دهند و منفعت هاي اقتصادي بي شماري را نصيب مردم منطقه نمايند.این در حالی است که سالیانه بسیاری از گروه های غارنوردی و کوه نوردی طبیعت گردی و...در حال بازدید از این منطقه و  غار طبیعی کوه گره خان آباد می باشند.

   
    spacer    
    لينک ثابت مشاهده ديدگاه ها و ارسال ديدگاه شما - 75 ديدگاه تعداد بازديد : 39712 بازديد    
     
 
 
     

تمام حقوق مادی و مينوی اين تارنگار وابسته به روستای خان آباد بوده, شايسته است که اگر بخشی را استفاده می کنيد, نام اين تارنگار را يادآور شويد.

طراحی و پشتيبانی: گروه طراحی وب مگابايت