boxheader برگ نخست  | تماشا خانه  | نگارخانه  | بايگاني پژوهش ها و نوشتارها  | واپسين ديدگاه هاي رسيده  | مرام نامه  | درباره ما  | همکاري با ما  | تبليغات boxheader
 
boxheader فهرست boxheader
   
     
 
 
boxheader روستاهای همجوار با روستاي خان آباد boxheader
   

 روستاهای همجوار با روستای خان آباد

روستای لکان :

یکی از روستا های همجوار با روستای خان آباد روستای لکان است . روستای خان آباد و روستای لکان از گذشته های دور ارتباط تنگاتنگی  نسبت به روستاهای دیگر با هم  داشته اند .

از جمله صنایعی که از دیر باز در این روستا وجود داشته کارخانه و معدن سرب این روستا است .روستای  لکان دارای کارخانه و معدن سرب مبباشد

تاریخچه احداث معدن لکان:

در سال ۱۳۳۲ این  معدن توسط  مهندس  قاره گزلوان کشف و به کمک  فرانسوی ها شروع به ساخت و استخراج کردند. پس از ۲ سال کارخانه تولید خود را آغازکرد. و سرانجام  در سال ۱۳۳۸ فعالیت این معدن متوقف شد و زیر نظر سازمان برنامه وبودجه با  نظارت  وی نگهداری شد ، تامجدد در سال ۱۳۴۶  توسط مهندس مرتضی رستگار بازسازی  و راه اندازی شد . در مدت زمانی که استخراج معدن متئقف شده بود خوراک کارخانه از معادن  حسین آباد ازتوابع  خمین تامین  می شد.

تا در تیرماه ۱۳۵۲ این معدن  به قیمت ۱۱میلیون تومان به شخصی به نام ناصر مجتبی ی ساکن روستای خان آباد و سناتورعلی رضایی فروخته شد و کارخانه  فعالیت خود را تحت نظر این دو شخص ادامه داد.

تا اینکه در زمان دولت موقت دکتر بازرگان معادن  ایران ملی اعلام شد و زیر نظرصنایع ومعادن ادامه به کار دادند.

درسال ۱۳۷۲ این کارخانه و معادن مربوط به ان به صورت  استیجاری به آقایی به نام حمزه یان پور که ازاهالی اصفهان بودند واگذار شد.

پس از ۲سال صنایع و معادن پروانه  بهره برداری رابه آقای علی عربیان که اهل زنجان بودند استیجاری واگذار می کند.ایشان نیز ۴۹ سهم ازآن رابه فروش میرساند و مابقی را به صورت استیجاری به یکی از شرکتهای ترکیه ای در ایران دادبه نام شرکت  برونر تهران که درحال حاضر این شرکت  ترکی نیز  به شرکت دیگری به نام شرکت 5ستاره درترکیه واگذارکردند.

خانه ايي قديمي در روستاي زيباي لکان

استخرماهی:

استخری بزرگی که در وسط روستا مقابل مسجد جامع قرار دارد به نام استخرماهی،این استخردارای آبی خودجوش است بدون رشته آب یا قنات.امسال باتوجه به کم ابی این استخردارای ۶اینچ آب است که درفصل بهارودرسال رحمت و برکت خدا این آب به ۱۰۰اینچ هم می رسد وکشاورزان برای مصارف کشاورزی ازآن استفاده می کنند و مقداری از آن برای مصارف صنعتی با استفاده از لوله به معدن برده می شود..

حمام تاریخی روستای لکان:

روستای لکان دارای یک حمام عمومی است.این حمام حدود۱۵۰ سال پیش توسط خان بابا خان پدر عزیزا..خان بیات ساخته شده است.این حمام در عمق ۷متری زمین بنا شده ودارای  ۸ ستون سنگی میباشد،که ۵۰ سال پیش آن را مجهز به سرامیک وکاشی نمودندهمچنین حالت خزینه ای آن را رها کرده و از آب لوله کشی استفاده میشود.نقشه معماری این حمام با حمام فین کاشان مطابقت دارد

این حمام در مورخ ۰۱/۰۴/۸۷ در زمره  میراث فرهنگی قرار گرفت .

با تشکر از آقای  کرمعلی کرمی از اهالی خوب روستای لکان


روستای طیب آباد :

امامزاده روستای طیب آباد

 


روستای چهار طاق :

 


روستای کجارستان

 


روستای استهلک :

 


روستای علی آباد :

 


روستای ده سفید:

 


روستای رباط علیا و سفلی :

روستاي زيبا تاريخي و کهن رباط عليا با سنگ نگاره ها و آثار تاريخي با قدمت بيش از ده هزار سال

 


روستای چهار چشمه

جهت مشاهده ادامه عکسها روی عکس زیر کلیک کنید

 

دانشگاه پیام نور چهارچشمه

 


روستای قشلاق :

از روستاهایی که در همجواری خان آباد وجود دارد و به کلی خالی از سَکنه شده و فقط در فصل تابستان برخی جهت انجام امور کشاورزی به آنجا رفت آمد می کنند روستای قشلاق می باشد روستای با سازه هایی کاملا خِشتی و قدمتی بیش از ۹۰۰سال با طبیعت زیبا و زمینهای کشاورزی که بلااستفاده رها شده  و هیچ گونه کاربردی ندارند . براستی  چرا با وجود کمبود اشتغال و مهاجرت جوانان از روستاها به شهرها چنین روستاهایی با قابلیت های سرمایه گذاری متنوع که تعداد آنها نیز کم نیستند( قشلاق علیا و سفلا - ده سفید - رباط علیا و سفلا - کوه محمد و...) باید خالی از سّکنه بوده و دولت نیز هیچ گونه توجهی به آنها نداشته باشد .
 
 
 جهت مشاهده ادامه عکسها روی عکس زیر کلیک کنید
 

روستای ده ملا :

 


روستای سی قزقان :

 


روستای چغاسیف الدین :

 

   
    spacer    
    لينک ثابت مشاهده ديدگاه ها و ارسال ديدگاه شما - 22 ديدگاه تعداد بازديد : 38302 بازديد    
     
 
 
     

تمام حقوق مادی و مينوی اين تارنگار وابسته به روستای خان آباد بوده, شايسته است که اگر بخشی را استفاده می کنيد, نام اين تارنگار را يادآور شويد.

طراحی و پشتيبانی: گروه طراحی وب مگابايت